Počasie nemusí byť pre repku hrozba

Počasie nemusí byť pre repku hrozba

20.7.2014
Počasie nemusí byť pre repku hrozba

Zo všetkých plodín je repka ozimná na poli z hľadiska vegetačnej doby najdlhšie a musí sa vysporiadať s nástrahami počasia. Sú ale naozaj hrozbou pre konečnú úrodu? Repka má vyšší úrodový potenciál, ako sa darí pestovateľom na Slovensku dosahovať. Niektoré odvážne odhady hovoria o genetickom potenciále až 12 t/ha, ale zvyčajne sa stretávame s rekordmi  7 t/ha. No už aj to sme videli, že sa podarilo.

Nedostatok zrážok

Nedostatok vlahy ohrozuje repku počas celej sezóny na poli a hlavne v posledných rokoch.  Sucho behom sejby v auguste či septembri môže spôsobiť nižší počet vzídených jedincov na ploche.  Rastline repky hrozí vyzimovanie, ak vstupuje do zimy nepripravená bez dostatočného množstva zásobných látok uložených v koreňovom krčku. Na jar, keď normálne roztáva sneh, môže sucho skomplikovať hnojenie pevnými hnojivami. Nedostatok vlahy spôsobuje redukciu vetvenia, opad kvetov a menší počet šešúľ. A na záver pri dozrievaní šešúľ nám sucho a vysoké teploty znižujú HTSku.

Mrazy bez snehu

Počas zimy, tak ako sme ju ešte pred 20 rokmi poznali, sneh chráni repku pred teplotnými výkyvmi, pred vetrom, premrznutím a vlastne ju „oblieka do kabátu“, ktorý na jar zhodí. Ak ale snehový kabát nedorazí pred príchodom prvých mrazov, zvýši možnosť praskania pletív, stoniek, clekové oslabenie repiek, pomalšou jarnú regeneráciu alebo až najhorší scénár: úplné vyzimovanie rastlín.

Voda je živel

Voda je cennejšia ako zlato, voda znamená život. A práve preto, čo znamená, sa v nej darí aj ďalším organismom, ako sú choroby a plesne. Ak by sa opakovala situácia z rokov 2012 a 2013, kedy sme na jar vodu odháňali naspäť do riek, zasa budeme bojovať s nevítanými hosťami a zvýšia sa náklady na ošetrenie repky. Preto majú všetky DEKALB repky novej generácie gén RLM7 implementovaný prirodzeným šľachtením.

Čo na to šľachtitelia?

Poľnohospodárstvo bolo vždy závislé od počasia, no ale vďaka usilovnej práci šľachtitelov a pestovateľov na celom svete so závislosťou začíname vyhrávať. Žiadna repka sa nedá robiť bez vody, ale skorý materiál so stabilný genetickým potenciálom odvráti najväčšie hrozby. Hybridy DK SenseiDK Expower sa perfektne hodia do takýchto stresových podmienok.

Vo vymenovaných prípadoch pomôže iba kvalitná genetická výbava. Zvýšenou zimuvzdornosťou a odolnosťou voči praskaniu šešúľ sa pýšia všetky hybridy DEKALB®, ktoré nádjete v portfóliu aj tento rok. Minimálne DK Exstorm, ktorý sa nielen vďaka tomuto stáva najpestovanejšou repkou v Európe, pestovateľa presvedčí. DK Sensei sa s týmito podmienkami tiež výborne vysporiadava okrem iného aj vďaka tomu, že neprerastá  a listová ružica ostáva pri zemi, kde je lepšie chránená.