Virtuálne inovačné centrum 19.2.2015

Virtuálne inovačné centrum – jedinečný projekt má svoje miesto na Slovensku

Bratislava, 16. 2. 2015: Predajná sezóna jarných plodín je v plnom prúde a rozpamätať sa, ktorý produkt ma či už na dňoch poľa, alebo počas jesenných pokusov najviac oslovil, je priam nadľudská úloha, pokiaľ nemám pri sebe poznámky. Jarné plodiny nie sú zasiaté a nemám možnosť sa na nich pozrieť naživo. Existuje ale možnosť, pozrieť si aj vo februári naživo porasty kukurice (a ešte k tomu so sprievodcom) ponúka Virtuálne inovačné centrum DEKALB kukuríc.

„Inovačné centrum kukurice je virtuálne len čiastočne, pretože stojí na základe skutočných pokusov, ktoré boli vysiate, ošetrené  a pozberané v roku 2014 v Borovciach neďaleko Piešťan. Aj keď už v podstate parcely neexistujú, návštevníci sa stále môžu ‚prechádzať‘ v Borovciach bez ohľadu na miesto, čas a počasie,“ hovorí zasvätene o centre Anna Sadloňová-Plačková, ktorá myšlienku Inovačných centier na Slovensku založila.

Poľnohospodárstvo sa neustále vyvíja a prichádza s ďalšími a ďalšími vylepšeniami  s cieľom dosiahnuť vyššiu úrodu. Inovácie sa však neobjavujú len v produktoch a  pestovateľských technológiách, ale aj vo forme prezentácií. Takýmto spôsobom majú pestovatelia ľahší prístup k informáciám, zaujímavostiam, no  hlavne k výsledkom a zážitkom za použitia  jednotlivých technológií.

„Moderné technológie a digitálne nástroje posúvajú poľnohospodárstvo dopredu, aj keď sa to tak na prvý pohľad nemusí zdať. Je na čase, aby sa Slovensko pridalo k tomuto trendu a začalo ponúkať vlastné nápady a posúvať hranice inovácií ďalej, a tým uľahčiť prácu pestovateľom. Prvou lastovičkou, že to myslíme vážne, je práve Virtuálne inovačné centrum,“ hovorí o digitálnom trende vedúca projektu Lucie Rakowská.

Na stránke www.dekalbclub.sk nájdete grafickú podobu Inovačného centra, kde si môžete pozrieť jednotlivé pokusy zo všetkých uhlov, detailné fotografie, vytvorené priamo na mieste, prečítať si zaujímavé informácie ohľadom kukurice a jej pestovania. Čo je však najlepšie -  máte svojho individuálneho sprievodcu po centre, ktorý na Vás čaká na každom políčku a kedykoľvek ho, resp. ju môžete zapnúť a vypnúť.

„Inovačné centrá budú samozrejme zasiaté aj tento rok. Repkové centrá sú vysiate na poliach, pričom sa na Vás  tešíme na dni  poľa v máji a júni, ktoré sa uskutočnia v Borovciach a Milhostove. Či budú prítomné aj na online sieti, ešte nevieme, ale určite to zvažujeme,“ vyvracia Sadloňová-Plačková fámy, že by mal virtuálny svet plne nahradiť pokusy, ktoré DEKALB na Slovensku uskutočňuje.

Prehliadku reálneho poľa nedokáže nič nahradiť, je však vynikajúce, že moderné technológie a digitálny svet ju dokážu významne priblížiť. Inovácie posúvajú hranice dostupnosti informácií. Záleží len na nás, kde tieto hranice začnú. Koniec nás ani nezaujíma.

 

Ďalšie novinky a podujatia
DK Exotter 23.5.2019
Integral® Pro 24.5.2019