Ako vzniká nový hybrid 15.2.2019

Nová pestovateľská sezóna, nové hybridy, nové výzvy, ale aj nové očakávania. Aj tak jednoducho a v skratke by sa dalo charakterizovať obdobie, ktoré každoročne prežívame spolu s vami – našimi pestovateľmi a zákazníkmi. Uvedenie nových hybridov na trh je vždy očakávanou udalosťou. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, ako nový hybrid vzniká?

 

Na začiatku máme niekoľko desiatok nových hybridov

Tak ako v mnohých iných odvetviach, aj pri šľachtení hybridov je základom objav. V tomto prípade nový hybrid, ktorý vznikol selekciou vybraných rodičovských komponentov. Aj v tomto smere hrajú podstatnú rolu IT technológie a modulácie, možnosť spojenia daných genetických zdrojov – rodičovských línii a následné formovanie funkčnosti tohto spojenia. Nový hybrid je teda na svete. Každoročne je šľachtiteľský tím schopný vyprodukovať niekoľko desiatok takýchto nových hybridov. Nie všetky sú však vhodné pre komerčné pestovanie.

V druhej fáze dochádza k testovaniu konceptu funkčnosti hybridu. Teda funkčnosti jeho znakov a vlastností, odolnosti, schopnosti pestovania v poľných podmienkach a v neposlednom rade schopnosti priniesť úrodu. Po selekcii v druhej fáze testovania sa množstvo „nových“ hybridov z objemu niekoľkých desiatok zredukuje približne na jednu, či pri úspešnom výbere na dve desiatky hybridov. Tie sú v nasledujúcej tretej fáze priamo vysiate v šľachtiteľských škôlkach, opäť sú hodnotené ich základné vlastnosti a sú opätovne selektované. Procesom selekcie prejdú hybridy v každej pestovateľskej sezóne.

 

Šesť rokov hodnotenia a selekcie

V tretej fáze je fyzický rok hybridov charakterizovaný tromi pestovateľskými sezónami, respektíve je tento vekzredukovaný na polovicu, pokiaľ majú šľachtitelia možnosť vysievať hybridy v jednom roku na oboch pologuliach našej zeme (tak ako sa bežne deje pri šľachtení kukurice). Nasledujúce dve pestovateľské sezóny sa hybridy dostávajú na úroveň testovania v oblastiach, pre ktoré sú určené. Tu strávia dve pestovateľské sezóny a ich počet sa zredukuje na 1 až 3 hydridy, ktoré vstupujú do poslednej fázy testovania, poslednej sezóny, po ktorej nasleduje ich komerčné uvedenie na trh.

Ste prekvapení? Šesť rokov hodnotenia a selekcie pre najlepší výber a hlavne úspech na poliach našich pestovateľov. Ako teda bude vyzerať nová sezóna z pohľadu repky Dekalb?

 

DK Expansion

DK Expansion – hybrid, ktorý svojím výnosovým potenciálom a vlastnosťami mieri k najpestovanejším a najoceňovanejším hybridom repky ozimnej a veríme, že aj po tohtoročnom zbere repky a predovšetkým v dobe sejby bude prítomný vo väčšej výmere. Pozornosť si určite zaslúži. DK Expansion prešiel cieleným procesom šľachtenia a prísneho výberu. Svoje silné stránky – výborný zdravotný stav, kvalita porastu a predovšetkým veľkosť úrody, prináša pestovateľom na Slovensku, po dosiahnutí výborných výsledkov vo Francúzsku a Nemecku. DK Expansion veľmi dobre využíva všetky pridané vstupy, ktoré rýchlo premieňa na počet vetví a šešulí.

 

Hybridy do náročných podmienok

Vďaka kontinentálnej klíme v našich pestovateľských podmienkach a hlavne jej rýchlym zmenám, ktoré sú doslova „viditeľné“ – nie je možné zabezpečiť ideálne podmienky pred siatím a v dobe siatia, ktoré sú kľúčové pre zapojenie porastu repky a často rozhodujú aj o celkovej výške úrody. Repka je často vytlačovaná z osevných postupov pre svoju náročnosť. DK Exstorm, DK Exception či DK Expression sú schopné adaptácie na tieto podmienky.

Veľká časť pestovateľských podmienok spadá do kategórie strednej až nižšej intenzity pestovania s rovnakou mierou technologických možností. Medzi náročné podmienky zaraďujeme aj pôdy s väčším výskytom burín. DK Impression CL či DK Imperial CL sú repky, ktoré okrem svojich štandardných vlastností a vysokej miery prispôsobivosti umožňujú naplno využívať aktuálny stav pôdy, klímu a a technológie „plus“ ako pridaná hodnota slúži možnosť produkčného systému Clearfield. V prvom rade však ide o kvalitný hybrid a pestovateľ sa môže rozhodnúť, či možnosť CL technológie využije, alebo bude repku pestovať štandardným spôsobom. Svojimi vlastnosťami a výsledkami kopírujú úrody štandardných hybridov s benefitom dosiahnutia veľmi dobrých výsledkov v zhoršených podmienkach či minimalizácii hospodárenia. Zdravotný stav je podporený prítomnosťou génu RLM7, krorý je štandardnou výbavou všetkých komerčne uvádzaných repiek Dekalb.

 

DK Exlibris – najskorší hybrid z portfólia

Nie všetkým pestovateľom  však vyhovuje výška repky, respektíve jej nástup zralosti, pokiaľ nie sú spracovatelia zbytkového porastu repky. Nízkoobjemové repky spolahlivo zapadnú do náročných pestovateľských podmienok, ťažkých pôd, neskorého siatia a otvorených veterných polí s predispozíciou na mechanické poškodenie – poľahnutie porastu. DK Exlibris je pre takýchto pestovateľov skvelou voľbou. DK Exlibris si získa pestovateľov, ktorí ocenia jeho pozvoľnejší štart na jeseň alebo na jar, ale rýchly nástup v období kvitnutia a zberu porastov. Je to najskorší hybrid repky v našom portfóliu Dekalb, Hybrid DK Exlibris je zbieraný ako prvý „zrelý“ hybrid.

Od objavu nového hybridu repky až po jeho uvedenie na trh prejde naozaj dlhá doba. Niekedy kratšia, niekedy dlhšia. Našim záväzkom voči vám – našim pestovateľom – je objav a uvedenie toho najkvalitnejšieho materiálu na trh. Teda hybridov, ktoré sú schopné flexibilne reagovať na rýchlo sa meniace podmienky prostredia a nároky pestovateľov. Aj v tejto sezóne pre vás hodnotíme a testujeme výber toho najlepšieho, pretože sled pestovateľských sezón je naozaj rýchly. Úspešný štart do novej pestovateľskej sezóny s hybridnými repkami vám praje Dekalb!

 

Ďalšie novinky a podujatia
DK Exotter 23.5.2019
Integral® Pro 24.5.2019